Kjo faqe përdor cookie për përvojën më të mirë të mundshme të përdoruesit. Duke përdorur faqen tonë të internetit, ju pranoni që cookies do të ruhen në pajisjen tuaj.
Pranoni dhe vazhdoni
Menu
Mbyll menunë

Bateri makine origjinale Volkswagen

Bateri makine origjinale Volkswagen

Gjithnjë e më shumë sisteme të ndihmës sigurojnë që ju të jeni më komod dhe të ndërgjegjshëm për mjedisin në rrugë. Kusht paraprak: të jetë një bateri e fortë që furnizon me siguri Volkswagen tuaj me saktësisht sasinë e duhur të energjisë. Gjeni se kur është koha për të ndryshuar baterinë e makinës tuaj dhe çfarë të kërkoni kur blini një bateri.

Sa zgjat një bateri makine?

Jeta e shërbimit të baterisë së makinës varet nga cilësia e saj. Bateritë me cilësi të lartë mund të kenë një jetëgjatësi deri në 10 vjet, ndërsa alternativat më të lira duhet të ndryshohen pas 2 - 3 vjet. Prandaj ju rekomandojmë që të përdorni një bateri origjinale Volkswagen për të arritur në çdo rast jetëgjatësinë më të gjatë të mundshme të shërbimit.

Kur duhet të ndërrohet bateria e makinës?

 • Ka raste kur motorri ndez me herën e dytë apo të tretë dhe ben zhurmë jo normale.

 • Drita kontroll e baterisë ndizet. Ky sinjal lajmërues shfaqet nëse bateria nuk karikohet nga dinamoja ashtu sic duhet.

 • Niveli acidit të baterisë ka rënë. Tek bateritë e reja kjo gjë vërehet direkt tek kasa lartë e baterisë. Nëse llampa tregon e verdhë, duhet të drejtoheni tek pika më e afërt Volkswagen për kontroll.

 • Nëse kasa e baterisë është e deformuar, tregon se është mbi nxehur. Në këto raste bateria duhet zëvendësuar me të re

 • Nëse konstatoni te bateria aromë veze të prishur (era squfur), ka të bëjë me faktin se bateria ka çarje dhe ka rrjedhje.

Për çfarë duhet patur kujdes gjatë blerjes së një bateria të re?

 • Së pari dhe më e rëndësishmja, duhet të siguroheni që bateria e makinës përshtatet me automjetin tuaj. Për shembull, nëse dimensionet janë të pasakta, bateria mund të rrëshqasë kur përshpejton ose frenon.
 • Është gjithashtu e nevojshme të zbulohet se çfarë kapaciteti duhet të ketë bateria e re. Normalisht, një vështrim në manualin e automjetit ose në baterinë e vjetër është e mjaftueshme për të marrë informacion në lidhje me orët e kërkuara të amperit (Ah). 
 • Ata që nuk blejnë një bateri të markës po kursejnë në vendin e gabuar. Në planin afatgjatë, kurseni portofolin tuaj dhe nervat dhe investoni në një bateri origjinale nga Volkswagen. Bateritë origjinale pa mirëmbajtje përputhen në mënyrë të përsosur me automjetet dhe janë zëvendësimi më i mirë nëse është e nevojshme - duke përfshirë një garanci tre-vjeçare.

Pse e dëmton bateria e gabuar automjetin tim Volkswagen?

Disa automjete tregtare Volkswagen kanë një sistem të menaxhimit të baterisë që zbulon, ndër të tjera, gjendjen e baterisë dhe në të njëjtën kohë rregullon bilancin e energjisë së automjetit. Sidoqoftë, ky sistem funksionon vetëm nëse bateria e makinës përputhet saktësisht me automjetin dhe njihet saktë përmes një kodi. Përndryshe mund të ndodhë që bateria të ngarkohet pa nevojë ose të shkarkohet shumë. Në rastin më të keq, kjo mund të shkaktojë dëme të përhershme.

Sa kushton një bateri makine me montim?

Kostot për një bateri të re makine , përfshirë montimin, varen nga modeli, viti i ndërtimit dhe koha e nevojshme për instalim. Për informacion të saktë mbi çmimin, ju lutemi kontaktoni një partner të Volkswagen në zonën tuaj.

Bateri origjinale Volkswagen

Bateria e mbyllur Plumb-Kalcium vendos standarte të reja për qëndrueshmëri dhe jetëgjatësi me 3 vite garanci.

 • Ndezje të ftohtë deri në -25°C
 • Produkt LongLife Produkt me treguar konsumi
 • Gati për përdorim (e mbushur dhe e karikuar)

72 Ah5 (pa montimin) 
për Caddy, Transporter, Amarok und LT/Crafter

për 226,80

Art.-Nr. 000915105DG

Më shumë pyetje në lidhje me baterinë e makinës

Cili është funksioni i një baterie makine?

Bateria e makinës - e njohur gjithashtu si bateria startit ose bateria e automjetit - është zemra dhe shpirti i makinës tuaj. Ajo furnizon motorrinon me energji për të ndezur motorin me djegie të brendshme. Shkurtimisht: nëse bateria nuk punon, automjeti nuk do të ngasë. Ai gjithashtu stabilizon tensionin në mënyrë që motori të vazhdojë të funksionojë në mënyrë të besueshme.

Por makinat moderne kanë kohë që nuk e përdorin baterinë e makinave ekskluzivisht për vetëm për ndezje. Ajo gjithashtu siguron elementë të komoditetit të ngasjes si argëtimi, ventilim dhe sedilje me ngrohje.

Çfarë ndodh nëse bateria është e zbrazët?

Nëse bateria e makinës është e zbrazët, automjeti nuk do të ndizet më dhe të gjithë mekanizmat elektronikë në automjet, të tilla si dritat paralajmëruese ose bllokimi qendror, nuk do të funksionojnë më.

Cilat janë shkaqet e një baterie të zbrazur të makinës?

Arsyet për një bateri të zbrazët shpesh janë numri i lartë i konsumatorëve të energjisë të tilla si ngrohja e dritares së pasme, dritat ose kondicionimi i ajrit. Sidomos në sezonin e ftohtë, bateria duhet të furnizojë shumë konsumatorë në të njëjtën kohë, dhe kështu arrin kufijtë e saj më shpejt. Një arsye tjetër e zakonshme është kur harroni të fikni dritat e automjetit pasi të jeni larguar nga automjeti.

 

Këshilla për njëjetëgjatësi më të gjatë të baterisë

Bateritë e makinave janë pika e dobët kronike e makinave moderne, veçanërisht në sezonin e ftohtë. Ne do t'ju tregojmë se çfarë mund të bëni në mënyrë parandaluese për të zgjatur jetën e baterisë tuaj.

 1. Niveli i magazinimit : Nëse automjeti juaj nuk do të përdoret në dimër? Atëherë sigurohuni që të mos rrijë pa ndezur për një kohë të gjatë. Bateria juaj do t'ju falënderojë. 
 2. Përdorimi aktiv : Nëse bateria nuk përdoret për një periudhë më të gjatë kohore, ajo shkarkon dhe depoziton sulfatin e plumbit në pllakat e plumbit. Kjo pengon rrjedhën e rrymës dhe kapaciteti i baterisë bie. 
 3. Mbani pastër dhe të thatë : Lagështia në dhomën e motorit nuk është e mirë për baterinë e automjetit. Duhet ta pastroni dhe thani rregullisht baterinë me një leckë antistatike. 
 4. Komoditeti nuk është gjithçka : Mos ndizni konsumatore të energjisë si kaloriferi dhe të ngjashme derisa motori të ndizet. Kjo siguron energji të mjaftueshme fillestare, veçanërisht në dimër, kur performanca e baterisë është më e ulët për shkak të të ftohtit. 
 5. Shmangni ngasjet në distancë të shkurtër : Gjatë disa kilometrave, automjeti juaj shpesh ka nevojë për më shumë energji elektrike sesa gjeneratori mund të prodhojë. Bateria kështu zbrazet gradualisht. Prandaj duhet të ngisni rregullisht distanca më të gjata në mënyrë që bateria të rimbushet. 
 6. Karikim shtesë : Këshillohet të karikoni baterinë shtesë, veçanërisht para dimrit, në mënyrë që të shmangni prishjet e bezdisshme në të ftohtë.
 7. Shërbimi i baterisë : Rekomandohen që në çdo rast bateria e makinës suaj të kontrollohet nga një ekspert çdo 4 vjet.

Përparësitë e një servisi marke

Shërbimi ynë bën diferencën.

 • Teknikë me përvojë dhe pajisjet më të fundit teknike për cilësinë më të mirë
 • Pjesë origjinale Volkswagen dhe  Aksesorë për sigurinë tuaj

 • Paketë shërbimesh ekonomike (bashkë me montimin) dhe Clever Repair për mirëmbajtjen e makinës tuaj Volkswagen

 • Garanci mobiliteti me numrin e urgjencës Volswagen (01 86 666) për suport 24 ore në të gjithë Europën

 • Servis i shpejtë - kursen kohë

 • Përgatitja dhe asgjësimi profesional i pjesëve të përdorura - për riparime të qëndrueshme

Pjesë origjinale të tjera

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Ihr Volkswagen Team