Kjo faqe përdor cookie për përvojën më të mirë të mundshme të përdoruesit. Duke përdorur faqen tonë të internetit, ju pranoni që cookies do të ruhen në pajisjen tuaj.
Pranoni dhe vazhdoni
Menu
Mbyll menunë

T5 ("Bulli")

Volkswagen Automjete Komerciale kanë shtuar përsëri seri të reja në larminë e modeleve paraardhëse të Transporter: Për herë të parë, Multitalent ofrohet me tre lartësi kabine. Në krahasim me paraardhësin e vet, vëllimi i ngarkesës është shtuar tek mjetet e rinj kryesisht për shkak të mureve të thikëta të karrocerisë. Gjithashtu i ri: Versioni i pajisjeve Shuttle. Zhdërvjellësia demonstrohet gjithashtu nga shasia me kabinë teke ose dopio për strukturat e veçanta si për kamionçinat, kamionët frigoriferikë apo karroatrecët.

Trendi për limuzinat luksoze me kapacitet të madh po rritet në mënyrë të qëndrueshme dhe po bëhet gjithnjë e më i dukshëm brenda Evropës. Për më tepër, ky automjet është integruar në sport, hobi dhe profesion. Një zgjidhje për këtë është Multivan, që është në krye të këtij segmenti të vetëkrijuar të automjeteve. Multivan i ri kombinon përvojën intensive të hapësirës me variantet e pajisjeve komerciale të gjithanshme. Ndryshueshmëria e re në pjesën e pasme të Multivan përcaktohet nga një sistem shinash rrëshqitëse në dysheme. Ky sistem mundëson montimin kudo në pjesën e pasme të sediljeve teke, sediljes shumëvendëshe dhe një tavoline. Një karakteristikë e re është se mbështetëset e të gjitha sediljeve të pasme mund të palosen nga brenda për të krijuar një formë sanduiçi. Në Multivanin e ri, sediljet teke dhe sedilja shumëvendëshe formojnë sipërfaqen e shtrirjes.

Krahasuar me paraardhësin e tij, karakteristikat më tërheqëse janë linjat e forta dhe një shprehje më e madhe e elementeve të dizajnit. Një gjurmë dhe një shpatull më e gjerë përforcojnë përshtypjen e fuqishme. Grila dhe parakolpi janë bërë nga një pjesë e formuar.

Krahas airbag-ëve standard të shoferit dhe pasagjerit para, Multifan është një nga furgonët e parë që ofrojnë airbag të kokës në pjesën e pasagjerëve.

Volkswagen Automjete Komerciale është prodhuesi i parë që ofron për segmentin Transporter asistentët e frenimit në kombinim me ESP. Paketa e sigurisë aktive plotësohet nga një ABS me katër kanale që vjen si pajisje standard dhe një sistem anti-rrëshqitje (ASR), pjesë e pajisjeve bazë dhe ndërhyn në sistemin e menaxhimit të motorit.

Tek Multivan, vjen një gjeneratë e re e motorëve të naftës. Të gjithë motorët me naftë tani punojnë me teknologjinë pompë-injektor dhe turbocharger të gazit të shkarkimit me gjeometri turbinash të ndryshueshme. Një zhvillim i ri dhe unik në të gjithë botën është Tiptronic me gjashtë marshe për instalim transversal, që mund të porositet në mënyrë ekskluzive për Transporter-ët me diferencial para dhe gjithashtu vetëm në kombinim me motorët me pesë dhe gjashtë cilindra. Tiptronic ofron mundësinë e manovrimit manual. Sistemi i ri automatik me 6 marshe është standard tek Transporter me motor V6 (me diferencial para).

Trajtimi i shkëlqyer dhe i sigurt i Transporter-ave vendos standarde. Variantet me diferencial para fitojnë pikë për shkak të ngurtësisë së lartë të karrocerisë dhe zhvillimit të ri të shasisë së plotë, me dinamikë dhe stabilitetit të shkëlqyer drejtimi. Amortizatorët me susta McPherson në pjesën e përparme dhe parimi i sofistikuar i krahut tërheqës të pasmë me susta mini-bllok e amortizatorët e veçuar i japin Transporter-it karakteristika ecjeje të nivelit të automjetit të pasagjerëve. Krahas kësaj, stabilizatorët të dimensionuar në mënyrë të mjaftueshme në të dy akset ndalojnë këndin e rrotullimit tek Transporter-i i ri.

Variantet e modeleve

Modellvarianten/Bauzeit: Motor: Einbaulage Motor: Antrieb: Radstand (mm): Länge/Breite/Höhe (mm):
T5 1.9
T5 2.5
T5 2.0
T5 3.2
Diesel:
1.9: Vierzylinder-Pumpe-Düse-Diesel
2.5: Fünfzylinder-Pumpe-Diesel
Benziner:
2.0: Vierzylinder-Ottomotor
3.2: V6-Ottomotor
quer nach vorne geneigt Allradantrieb 4MOTION, Frontantrieb 3.000
3.200
Kurzer Radstand:
4.892/1.904 - 2.283/1.950 - 1.990
Langer Radstand:
5.292/1.904 - 2.283/1.950 - 1.990

Versionet e motorit

Motorët e rinj ofrojnë kënaqësi dhe propulsion të duhur për përditshmërinë e automjeteve. Dy motorët sovranë me benzinës ofrojnë 85 kW/116 kf dhe 170 kW/231 kf, rangu i avancuar i motorëve të naftës ofron një spektër filluar nga 77 kW/105 kf me katërcilindërshin dhe 96 kW/131 kf deri 128 kW/174 kf për pesëcilindërshin. Një kënaqësi e veçantë ngarjeje ofrohet nga motorët pesëcilindërsh ekonomikë me naftë me injektor njësie të sapo zhvilluar me kapacitet prej 2,5 litrash, që, në varësi të nivelit të performancës, ka një interval të momentit të forcës prej 340 deri 400 Nm. Deri tani, unik për segmentin autobus/furgon: Çdo version pesë- dhe gjashtëcilindërsh vjen me gjashtë marshe, jo vetëm për sistemin manual, por edhe për atë automatik.

Në varësi të motorit, disqet e frenave me madhësi 16 ose 17 inç ngadalësojnë modelet Multivan. ABS dhe ASR me katër kanale vijnë si pajisje standard. Një ESP është i disponueshëm si pajisje opsionale (standard për motorin TDI 128 kW dhe V6 170 kW).

Modellvarianten/Bauzeit: Hubraum (cm3): Leistung (kW/PS - bei min-1): max. Drehmoment (Nm - bei min-1):
2.0
Vierzylinder Otto  
1.984   85/116/5.200 170/2.600
3.2 V6
Sechszylinder Otto
3.189 173/235/6.200 315/2.900
1.9 TDI
Vierzylinder          
1.896 77/105/3.500 250/2000
2.5 TDI
Fünfzylinder          
2.460 96/131/3.500 340/2.000
2.5 TDI
Fünfzylinder          
2.460 128/174/3.500 400/2.000

Mirëmbajtja e modelit

Zgjedhja e shumë masave për mirëmbajtjen e modelit.

Maßnahmen
2003

Kutia automatike e shpejtësisë me gjashtë marshe
Një zhvillim i ri dhe unik në të gjithë botën është Tiptronic me gjashtë marshe për ndërtimin transversal, që mund të porositet në mënyrë ekskluzive për Multivan me diferencial para dhe gjithashtu vetëm në kombinim me motorët me pesë e gjashtë cilindra. Avantazhi i Tiptronic është ndryshueshmëria e tij manuale. Në pozicionin "S" aktivizohet një program sportiv.

Maßnahmen
2004

4MOTION sistemi me të gjitha rrotat aktive

Në fillim të 2004, Transporter do të jetë gjithashtu i disponueshëm me të gjitha rrotat aktive. Në ndryshim nga paraardhësi i tij, nuk do të përdoret më kutia e shpejtësisë Visco, por kutia e shpejtësisë Haldex. Është e kuptueshme që ndryshimi i teknologjisë me të gjitha rrotat aktive ka sjellë një emër të ri. Emri i njohur më parë "Syncro" do të zëvendësohet nga emri tregtar i zotëruar nga grupi "4MOTION".

Transporter Shuttle dhe Caravelle

Volkswagen po zgjeron gamën e autobusëve me dy variante të reja të rehatshme, Transporter Shuttle dhe Caravelle ekskluziv. Të përshtatur për transportin e pasagjerëve të nivelit të lartë dhe me gjashtë motorë të ndryshëm, kanë nëntë sedilje të renditura 3-3-3 dhe mund të porositet me ndëraks të shkurtër (3.000 mm) ose me ndëraks të gjatë (3.400 mm).

Multivan Family

Me Multivan Family, Volkswagen hedh në treg një model të veçantë, tërheqës dhe ekonomik që ka për qëllim veçanërisht familjet dhe njerëzit e interesuar për sportin. Është i pajisur me gjashtë sedilje me koncept fleksibël sediljesh me shinat rrëshqitëse për sediljet teke që rrotullohen dhe sediljen treshe me mbështetëse të palosshme dhe një dysheme plastike lehtësisht të manovrueshme.

Transporter Shuttle është përshtatur veçanërisht për transportin e pasagjerëve për shoqëritë e taksive ose operatorët turistikë, apo për sektorin e hotelerisë dhe të makinave me qira.

Caravelle i cilësisë së lartë është predestinuar për transport ekskluziv të pasagjerëve: në industrinë e hoteleve me 4 dhe 5 yje, për vizitat turistike të luksit dhe si transferim në aeroport.

Multivan Family - modeli tërheqës i veçantë nga Volkswagen.

Maßnahmen
2005

Multivan Beach i ri

VW Bus ka qenë gjithmonë sinonim i "Kohë e lirë në lëvizje". Me Multivan Beach të ri, Volkswagen sjell në treg një automjet që ndjek gjurmët e "Bullit" si askush tjetër. Multivan Beach mund të shndërrohet në një shtëpi motorike për dy persona në vetëm disa hapa të thjeshtë. Zemra e kësaj variueshmërie të mrekullueshme tek Multivan Beach është një sistem shinash në dysheme dhe në muret anësore që siguron fiksimin e mobilieve rrëshqitëse dhe të lëvizshme. Në veçanti, sistemi i shinave në muret anësore siguron një ambient të brendshëm të rregullt.

Sipas nevojave individuale, Multivan Beach është në dispozicion në versionin naftë me katër lloje motorësh ekonomikë TDI me momente force të larta (nga 1,9 l me 63 kW/86 kf deri në 2,5 l me 128 kW/174 kf). Si opsion, ky automjet fleksibël me të gjitha rrotat aktive mund të porositet me motor nafte me turbo me pesë cilindra me kuti shpejtësie të rehatshme Tiptronic me 6 marshe ose me sistem 4MOTION me të gjitha rrotat aktive.

Multivan Beach, me të gjitha rrotat aktive për kohën e lirë dhe punë.

Dizajni i rifreskuar dallon nga lyerjet metalike me ngjyrë gri offroad dhe zgjedhja e dizajnit të petëzimit, i disponueshëm në ngjyrat portokalli Sundown, jeshile lajmi ose blu guri.

Kutia e lëvizshme e kampingut formoi bazën për automjetet e kohës së lirë nga Volkswagen në vitin 1951. Sedilja dyvendëshe e njohur e California-s, mund të shndërrohet lehtësisht në një sipërfaqe të sheshtë dhe të rehatshme shtrirjeje me dy sediljet e përparme të palosshme dhe Multiflexboard-in e modifikuar (zgjatimi i shtratit me jastëkë).

Maßnahmen
2007

Aventurierëve: Multivan PanAmericana
Me modelin e ri special PanAmericana me sistem me të gjitha rrotat aktive, Volkswagen u ofron një alternative të sigurt e bindëse të gjithë aventurierëve që duan të ecin në terreneve të vështira. Multivan PanAmericana kujton itinerarin prej 23.000 kilometrash nga Alaska në Tokën e Zjarrit, e cila u përshkua në vitin 1999 nga një Multivan me sistem me të gjitha rrotat në kohë rekord prej vetëm 15 ditësh. Modeli special 4MOTION me të gjitha rrotat aktive i lyer me "Salt Lake Grey" i bën homazh kësaj arritjeje. Me pamjen e jashtme muskuloze, mbrojtjen e poshtme dhe panelet anësore tregon qartazi cilësitë e saj Offroad që me shikim të parë.

E reja: Multivan me ndëraks të gjatë

Volkswagen zgjeron gamën e limuzinave me kapacitet të madh duke përfshirë një version XL. Me variantin Multivan të zgjatur me 40 cm - ndëraksi më i gjatë i Multivan - VW i përgjigjet dëshirës të shprehur shpesh për më shumë hapësirë dhe më shumë fleksibilitet e larmishmëri për transportin e pasagjerëve. Elementi mbështetës është sistemi inovativ i shinave. Nëse dëshironi, mund të pozicionohen lehtësisht deri në tetë sedilje teke.

E reja: Multivan Startline dhe Multivan Atlantis
Volkswagen u ofron klientëve të limuzinave me kapacitet të madh dy modele të reja Multivan që plotësojnë kërkesa nga më të ndryshmet. Multivan Startline e njohur nga vijat anësore ngjyrë argjendi. I dyti në grup është modeli i veçantë sportiv-elegant Multivan Atlantis, që kombinon individualitetin, fleksibilitetin dhe komfortin në mënyrë të paimitueshme. Ka vend për deri në 7 persona.

Maßnahmen
2008

E reja nga kswagen: Multivan Family

Siç sugjeron emri, me Multivan Family, Volkswagen Automjete Komerciale zgjeron gamën me automjet me shasi të gjatë duke përfshirë një model tjetër të veçantë. Multivan Family i ri, që bazohet në linjën e pajisjeve Comfortline sa i përket funksionaliteteve, krijon një urë lidhëse midis fillestarëve të Multivan Startline dhe Multivan Comfortline. Modeli pesëvendësh bind me karakteristika e komfortit të tilla si ekrani multifunksional, mbyllja qendrore apo sistemi i ajrit të kondicionuar, dhe një sedilje trevendëshe që mund të paloset për të formuar një hapësirë shtrirjeje.

Edhe më tërheqës: TransVan i ri

"Transportprofi", i krijuar enkas për tregun austriak, kombinon më të mirat e dy koncepteve të automjeteve, përkatësisht hapësirën e një Transporter dhe komfortin e një furgoni pesëvendësh. Gama e motorëve të disponueshëm për TransVan-in e ri nuk lë asgjë për të dëshiruar, që përfshin katër motorë TDI me një larmi performancash midis 84 dhe 174 kf si dhe dy motorë benzine me 116 dhe 235 kf (V6).

E reja: Multivan United

Multivan United kombinon sportivitetin, elegancën dhe komfortin. Këto theksohen më tepër me suspensionin standard sportiv të ulur dhe logon Multivan United në kofano dhe në panelin anësor.

Maßnahmen
2009

Gjenerata e re T5

Një gjeneratë e Transporter, Multivan, Caravelle dhe California paraqitet më e sigurt, më e zgjuar, më e rehatshme dhe më ekonomike, si dhe me Design-DNA të re. Pjesa e përparme është modifikuar plotësisht. Linjat të qarta horizontale bëjnë që seria të shfaqet më cilësore dhe t'i rezistojë kohës. Shiritat kryqëzuese të grilës së radiatorit vazhdojnë të jenë ngjyrë të zezë. Gjithashtu, motorët e rinj të naftës me turbo (TDI) më ekonomik dhe me zhurmë tepër të qetë, tashmë janë të pajisur me një injektimin Common-Rail. Po ashtu, një kuti shpejtësie duale me 7 marshe (DSG) përdoret për herë të parë në këtë kategori, si pajisje opsionale. Një risi tjetër është sistemi i kontrollueshëm elektronikisht me të gjitha rrotat aktive (4MOTION me friksion Haldex të gjeneratës së 4.

Për herë të parë që nga gjenerata e re T5, është kombinuar sistemi me të gjitha rrotat aktive dhe kutia automatike e shpejtësisë. Për 4MOTION me kuti shpejtësie manuale me 6 marshe, përgjithësisht janë të disponueshëm motorët TDI me 103 kW/140 kf dhe 132 kW/180 kf.

Maßnahmen
2010

T5 4MOTION - gjenerata e re

Si karakteristikë teknologjie tek gjenerata e re e T5 është së pari kombinimi i një motori TDI me fuqi 180 kf me një kuti shpejtësie DSG dhe të gjitha rrotat aktive.

Maßnahmen
2011

Teknologjia BlueMotion kursimtare në energji me agregatin TDI 103 kW/140 kf tashmë është e disponueshme për dy variante transmisioni. Rangu i motorëve të benzinës plotësohet nga motori 2.0 TSI me fuqi 110 kW/150 kf.

Maßnahmen
2012

Dy variante të reja të motorit

Me dy variantet e reja të motorit, seria e suksesshme T që përfshin Transporter, Caravelle, Multivan dhe California - hyn në vitin e modelit të ri. Teknologjia BlueMotion kursimtare në energji me agregatin TDI 103 kW/140 kf tashmë është e disponueshme për dy variante transmisioni. Rangu i motorëve të benzinës plotësohet nga motori 2.0 TSI me fuqi 110 kW/150 kf.

Varianti i ri i transmisionit

Me transmisionin e shkurtër të specialistëve të të gjitha rrotave aktive, Seikel, Volkswagen Automjete Komerciale tashmë ofron një variant transmisioni të ri për thuajse të gjitha modelet, 4MOTION të T5 me motor TDI me fuqi 103 kW/140 kf. Ky është tepër i përshtatshëm për përdorimet e ashpra në terrene të vështira dhe për transportimin e njerëzve dhe materialeve në vende të vështira për t'u arritur.

Versioni i ri XL

Volkswagen Automjete Komerciale ka zgjeruar gamën e karrocerive speciale nga T5 me një karroceri të gjatë dhe kamionçinë në versionin XL. Me dimensione prej 3,150 mm x 2,040 mm dhe një sipërfaqe ngarkese prej rreth 6,4 m², kamionçina XL T5 është partneri i përsosur për një larmi detyrash transporti. Për shembull, mund të mbajë deri në pesë paleta ose mallra me gjatësi prej 3.000 mm.

Dy modele të rinj të veçantë: California Beach Edition & Comfortline Edition

Nga ana e jashtme, modeli i veçantë "Edition" dallon nga çatia e lyer me ngjyrë të zezë mat dhe nga disqet prej aliazhi 17 inç "Cascavel", si dhe nga dorezat e zeza të dyerve, dritat e pasme të errësuara, trarët B me ngjyrë të zezë dhe thekset me fletët e zeza në pjesën e pasme e anësore si dhe me bojën e zezë mat në zonën e poshtme të parakolpit. Xhamat anësore të errësuar, nisur nga trari B në pjesën e pasagjerëve, suportet e sistemit mbajtës të bagazheve në kabinë me ngjyrë argjendi dhe një tendë e zezë (opsionale) plotësojnë pamjen e jashtme.

California Beach Edition.

Kamionçina.

Kamionçina XL.

Maßnahmen
2014

Motorizimi i ri

I fuqishëm dhe ekonomik: Transporter dhe Multivan BlueMotion tani janë të disponueshëm edhe me motor TDI 103 kW/140 kf.

Bye, bye Bulli!

Kombi i fundit me origjinë Brazilin mbërrin në Hanover. Në fund të vitit 2013, pas 56 vitesh, prodhimi i Transporter-it pushoi në Brazil. Rregulloret më të rrepta sa i përket sigurisë e emetimeve e bëjnë të pamundur aprovimin e ardhshëm. Kjo shënon fundin e një epoke: Në Brazil, deri atëherë kishin dalë nga linja e prodhimit mbi 1,12 milionë "Kombi".

Galeria e fotove

Ikonë, statusi më i ri.

"Bulli" është padyshim ikona mes automjeteve komerciale dhe u soll për herë të parë në rrugë në 1950. Nga T1 tek T6, gati 12 milionë automjete u shitën në të gjithë botën. Tani është bërë një përditësim për serinë: T6.1

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Ihr Volkswagen Team