Në fund të vitit 2015 kishte një tjetër përditësim në projektin e Bullit. Bulli festoi Krishtlindjen e dytë në Linz. Ndërkohë që motori katërcilindërsh, transmisioni dhe akset e T1 origjinal ishin plotësisht funksionalë dhe pas një ripunimi të thellë priteshe rimontimi i tyre, përgatitjet e bojës po kryheshin me shpejtësi të lartë.

Por para se Bulli ynë të mund të shkëlqente në veshjen e re, duheshin përfunduar edhe disa hapa të tjerë. Si fillim, një patinim i plotë u aplikua mbi karroceri, që mundësoi mbushjen e vrimave më të vogla, duke siguruar kështu një bazament uniform. Më pas, e gjithë karroceria u patinua për të hequr çdo gungë të mbetur në sipërfaqe. Meqenëse kjo është kërkesë bazë për një lyerje të përsosur, këtij hapi iu tregua vëmendje e veçantë. Për praktikantët kjo do të thoshte: fërkim, fërkim dhe prapë fërkim. Dhimbjet e muskujve ishin të pashmangshme.

Pastaj ishte koha për të treguar ngjyrat. Pas përgatitjeve të shumta, më në fund Bulli mori ngjyrën e tij. Procesi i lyerjes ishte një çast i veçantë në rrugëtimin për restaurimin e plotë të T1 Kombi. Nëse lyerja me dorë nuk do të ishte e suksesshme në përsosmëri në tentativën e parë, do të duhej të ripërsëritej i gjithë procesi i përgatitjes. Kështu, praktikantëve u është dashur të bëjnë orë të tëra praktike dhe mbi të gjitha duhej të tregonin durim për të kryer një lyerje të përsosur.

Në ndryshim nga gjendja e mëparshme e Bullit, T1 nuk u lye me ngjyrë të kuqe dhe të bardhë, por me ngjyrën origjinale të vitit 1957, të kaltër në gri.

Synimi i Vitit të Ri 2016 ose pika e radhës në planin e përgatitjes ishte veshja e brendshme.

Automjetet e paraqitura në këtë prezantim mund të ndryshojnë në disa detaje nga programi faktik i porosive në Austri. Në disa raste, ka pajisje të veçanta që vijnë me çmim shtesë. Të gjitha çmimet bruto janë udhëzuese, jo detyruese e të pa negociueshme që përfshijnë 20% TVSH, Për të lehtësuar leximin e tekstit, kemi zgjedhur formën mashkullore ose femërore të fjalëve personale. Kjo në asnjë mënyrë nuk nënkupton diskriminim gjinor. Faleminderit për mirëkuptimin.

Mbyllur
Kjo faqe përdor cookie për përvojën më të mirë të mundshme të përdoruesit. Duke përdorur faqen tonë të internetit, ju pranoni që cookies do të ruhen në pajisjen tuaj.
Pranoni dhe vazhdoni
Menu
Mbyll menunë

Po restaurojmë një VW Kombi T1. Bulli reloaded.

 

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Ihr Volkswagen Team