Kjo faqe përdor cookie për përvojën më të mirë të mundshme të përdoruesit. Duke përdorur faqen tonë të internetit, ju pranoni që cookies do të ruhen në pajisjen tuaj.
Pranoni dhe vazhdoni
Menu
Mbyll menunë

Po restaurojmë një VW Kombi T1. Bulli reloaded.

 

Nga viti 2014 deri në 2016, në bashkëpunim mes Porsche Austri (Volkswagen Automjete Komerciale Austri) dhe shoqërisë PIA Betrieb Mayer Linz u restaurua me dashuri një Volkswagen Kombi T1 e prodhuar në vitin 1957.

Ashtu si pritej, Bulli bëri xhiron përuruese të tij në  takimin e Bullit në Kals am Großglockner..

Si filloi gjithçka.

Pas një kërkimi intensiv, në qershor 2014 u ble një Volkswagen Kombi T1, vit prodhimi 1957, që me siguri ishte prodhuar në seri të vogla në D'iteren − importuesi belg për Volkswagen Automjete Komerciale. Bulli më pas nisi menjëherë udhëtimin për në Linz, ku u takua me një skuadër tepër të motivuar praktikantësh. Fillimi i një projekti unik dhe njëkohësisht emocional.

Çmontimi.

Përgatitja.

Kontribut për Restaurimin në GO! Motormagazin.

Motori.

Përveç karrocerisë, zemra e Bulli-t u çmontua pjesë-pjesë dhe u rishikua plotësisht. Transformimi i motorit u krye në disa hapa: në fillim u ekzaminua gjendja e tij. U vendos që blloku i motori duhej të zëvendësohej për të kursyer kohën e punës dhe kostot. Fatkeqësisht, disa pjesë këmbimi nuk gjendeshin më.

Ai jeton!

Bulli u riasemblua, ndaj ishte koha për të kombinuar motorin e ripunuar plotësisht me karrocerinë- dasma. U dëgjua zhurma e tij e parë.

Start Video

U bë gati.

Kontribut për Restaurimin në GO! Motormagazin.

Galeria e fotove.

Rishikoni etapat më të rëndësishme të restaurimit të VW T1 Kombi në galerinë tonë të fotove.

Falë përpjekjeve të ekipit Bulli të përbërë prej brezash të ndryshëm nga Linz, Bulli i ri nga Porsche Austria u kthye në formën më të mirë për moshën e tij. Ishte krenar që në 2017 festoi 60-vjetorin e tij. Happy Bus-Day!!

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Ihr Volkswagen Team